Kralkızı Dicle 3 Ana Kanal İnşaatı

Ana Kanal İnşaatı


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı süren Kralkızı-Dicle Projesi’nde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bazı safhaları tamamlanan projenin tamamının hizmete alınmasıyla Diyarbakır’da toplam 1 milyon 150 bin dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Proje çerçevesinde Kralkızı ve Dicle barajlarında toplanacak sular ile Diyarbakır’ın Merkez, Ergani, Çınar ve Bismil ilçelerine ait arazilerin 474 bin 910 dekarı cazibeli, 686 bin 110 dekarı terfili olmak üzere toplam 1 milyon 150 bin dekar alanın sulanması hedefleniyor.

 

218 Kilometrelik Dev Ana Kanalın 197 Km'si Tamamlandı

Bölünerek yapımı gerçekleştirilen ve isale kanalı dahil toplam 218 km uzunluğundaki Cazibe Ana kanalının yaklaşık 197 kilometresi tamamlandı. Kalan 21 kilometrenin de bu yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. 


Ülke Ekonomisine Yıllık 402 Milyon TL'lik Katkı Sağlanacak

GAP içinde yer alan Kralkızı-Dicle Projesi kapsamındaki sulama tesislerinin tamamının hizmete alınmasıyla yaklaşık 1 milyon 150 bin dekar alan sulanacak. Diyarbakır ve bölge halkı için çok büyük öneme sahip bu proje ile yaklaşık 151 bin kişiye iş imkanı ve ülke ekonomisine yılda 402 Milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor.